A Wing Tsun története:
A Wing Tsun eredete a XVII. századba, a Shaolin kolostorba vezethető vissza. Shaolint ebben az időben árulás segítségével lerombolták. A megmaradt papok szétszóródtak. A túlélők között volt a kolostor egyetlen apácája, Ng Mui is. Ng Mui nő létére korának egyik legnagyobb kung-fu mestere volt. A támadás után a fehér daru kolostorba menekült a Tai-Leung hegységbe. Ott megismerkedett egy helyi kereskedővel, akinél gyakran vásárolt. A kereskedőnek volt egy Yim Wing Tsun nevű lánya, aki eljegyezte magát Leung Bok Chau-val. Azonban a lány szépsége felkeltette egy helyi bűnöző érdeklődését, aki erőszakkal akarta őt feleségül venni, és aki maga is járatos volt a harci művészetekben. Ng Mui-nak tudomására jutott a dolog, és felajánlotta Yim Wing Tsun-nak, hogy megtanítja őt a kung-fu-ra. Ezért Yim Wing Tsun éjjel-nappal kung-fu-t tanult, majd kihívta küzdelemre a bűnözőt, és harcban legyőzte. Később a férje tiszteletből nevezte el ezt a stílust Wing Tsun -nak.
Miután férjhez ment, Yim Wing Tsun megtanította férjének is a kung-fu-t, aki tudását átadta Leung Lan Kwai-nak. Ő Wong Wah Bo -t, egy operatársulat tagját tanította meg művészetére. Az operatársulat egy hajón utazott, amit vörös bárkának neveztek a kínaiak. Wong a vörös bárkán együtt dolgozott Leung Yee Tai-al. A hajón volt egy a kolostorból menekült mester, Chi Shin mester. Ő a hosszúrúdnak volt a mestere, és megtanította Leung Yee Tai-t a hosszúrúd technikára. Wong Wah Ho és Leung Yee Tai közeli ismeretségben voltak egymással és kicserélték tudásukat. A Wing Tsun elméletének megfelelően átalakult a hosszúrúd technika, ami így került be a Wing Tsun rendszerbe. Leung Yee Tai átadta kung-fu tudását Leung Jan-nak, aki ismert orvos volt. Ő megismerte a Wing Tsun minden titkát. Legyőzhetetlen harcos volt, számtalan kihívást kapott, de senki nem tudta legyőzni. Őt nevezték a kung-fu királyának. Leung Jan-nak volt két fia, Leung Tsun, és Leung Bik. Ők is megtanulták apjuktól a kung-fu művészetét. Leung Jan gyógyszertára mellett volt egy pénzváltó, akit úgyhívtak Chan Wan Shun. Ő is elsajátította a Wing Tsun-t, azonban a legmagasabb technikákat nem tudta, mert Leung Jan azokat csak a fiainak tanította meg. Azért történt ez így, mert Leung Jan nem akarta, hogy a fiait egy idegen legyőzhesse.
Yip Man nagymester először Chan Wan Shun-tól tanult Wing Tsun-t. Chan Wan Shun-nak tizenhat tanítványa volt, Yip Man volt a legfiatalabb, és egyben utolsó tanítványa. Később Yip Man találkozott Leung Yan egyik fiával, Leung Bik-kel, akitől megtanulta a Wing Tsun azon részeit, amit Chan Wan Shun-tól nem tudott. Így Yip Man a Wing Tsun teljes tudását megtanulta.
Leung Ting nagymester Yip Man nagymestertől tanult, ő volt Yip Man utolsó tanítványa, majd Yip Man 1972-ben bekövetkezett halála után ő lett a Wing Tsun kung-fu rendszer örököse.
Békési István Tel.: 0630/279-7708 bekesi.istvan@wingtsun.hu